Ink Cartridge - 29 Strawberry - 5.3ml + 3x3.2ml - Black - Yellow - Cyan - Magenta Sec
ITCurry #: 1925P811 | Article #: C13T29864022-
ScreenMemoryWeightProcessorHard DiskSSDScreenResolutionConnectivityMemoryCaseOSScreenTypeSpeed BlackSpeed ColourModelProcessor SpeedForm FactorInternal / ExternalPort CountUplink / mediaMounting
- View All Specs
Bundles
Related products
Product Information
Epson 29 Strawberry Claria Home Indvidual Genuine Inks
Epson Claria Home Ink is a versatile, four-colour ink cartridge set that delivers crisp, clear text documents and glossy, lab-quality photos. It is ideal for affordable, reliable printing without compromise.
Save up to 50% ink* with Epson’s individual ink cartridges
With Epson’s individual inks, you only replace the colour used, saving you up to 50% ink{s1 compared to competitors’ tri-colour cartridges.
Reduce your printing costs with XL inks
Epson offers a choice of standard or extra large (XL) ink cartridges across its latest ink ranges. XL inks are ideal if you print high volumes and can reduce your printing costs by up to 25%*.
Epson inks are optimised for Epson printers
Epson inks and papers have been developed to work hand-in-hand with Epson printers to produce the best results time and time again.
Genuine Epson EasyMail packaging
Online ink purchases can be conveniently delivered to you at home thanks to EasyMail packaging. And what’s great is that we’ve specially designed the packaging so that it’s compact enough to fit through most letterboxes, for when your post doesn't require a signature. That should prevent unnecessary trips to collect deliveries.
| Features | |
| Print technology | Inkjet printing |
| Compatibility | - Expression Home XP-455 - Expression Home XP-452 - Expression Home XP-445 - Expression Home XP-442 - Expression Home XP-435 - Expression Home XP-432 - Expression Home XP-355 - Expression Home XP-352 - Expression Home XP-345 - Expression Home XP-342 - Expression Home XP-335 - Expression Home XP-332 - Expression Home XP-257 - Expression Home XP-255 - Expression Home XP-247 - Expression Home XP-245 - Expression Home XP-235 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Black ink cartridges quantity | 1 |
| Colour ink cartridges quantity | 3 |
| Black ink volume | 5.3 ml |
| Colour ink volume | 3.2 ml |
| Black ink page yield | 175 pages |
| Colour ink page yield | 180 pages |
| Type | Original |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Printing colours | Black, Cyan, Magenta, Yellow |
| Brand compatibility | Epson |
| Supply type | Multi pack |
| OEM code | C13T29864022 |
| Country of origin | China |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 40 øC |
| Packaging data | |
| Package width | 155 mm |
| Package depth | 46 mm |
| Package height | 170 mm |
| Package weight | 0.12 g |
| Package type | Blister |
| Certificates | |
| Certification | CE |
| Logistics data | |
| Pallet gross width | 80 cm |
| Pallet gross length | 120 cm |
| Pallet gross height | 36.6 cm |
| Products per pallet | 864 pc(s) |
| Master (outer) case width | 170 mm |
| Master (outer) case length | 370 mm |
| Master (outer) case height | 150 mm |
| Products per master (outer) case | 8 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Products per pallet (UK) | 864 pc(s) |
| Products per pallet layer | 96 pc(s) |
| Products per pallet layer (UK) | 96 pc(s) |
| Minimum order quantity | 8 pc(s) |
| Warranty | |
| Base Warranty | Non Non |