-
ScreenMemoryWeightProcessorHard DiskSSDScreenResolutionConnectivityMemoryCaseOSScreenTypeSpeed BlackSpeed ColourModelProcessor SpeedForm FactorInternal / ExternalPort CountUplink / mediaMounting
- View All Specs
Bundles
Related products
Product Information
Epson Claria Home Ink - designed for everyday printing
Epson Claria Home Ink is a versatile, four-colour ink cartridge set that delivers crisp, clear text documents and glossy, lab-quality photos. It is ideal for affordable, reliable printing without compromise.
Save up to 30% ink1 with Epson’s individual ink cartridges
With Epson’s individual inks, you only replace the colour used, saving you up to 30% ink{s1 compared to competitors’ tri-colour cartridges.
Reduce your printing costs with XL inks
Epson offers a choice of standard or extra large (XL) ink cartridges across its latest ink ranges. XL inks are ideal if you print high volumes and can reduce your printing costs by up to 25%{s2.
Epson inks are optimised for Epson printers
Epson inks and papers have been developed to work hand-in-hand with Epson printers to produce the best results time and time again.
| Features | |
| Print technology | Inkjet printing |
| Compatibility | Epson - XP-30 / XP-102 / XP-202 / XP-205 / XP-302 / XP-305 / XP-402 / XP-405 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Type | Original |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Printing colours | Cyan |
| Country of origin | China |
| Colour | Yes |
| Packaging data | |
| Package dimensions (WxDxH) | 112 x 141.75 x 24 mm |
| Package length | 14.2 cm |
| Package width | 111 mm |
| Package depth | 142 mm |
| Package height | 25 mm |
| Package weight | 39 g |
| Package type | Blister |
| Logistics data | |
| Pallet gross width | 80 cm |
| Pallet gross length | 120 cm |
| Pallet gross height | 48 cm |
| Products per pallet | 3300 pc(s) |
| Pallet width (UK) | 100 cm |
| Pallet length (UK) | 120 cm |
| Pallet height (UK) | 48 cm |
| Products per pallet (UK) | 4180 pc(s) |
| Products per pallet layer | 300 pc(s) |
| Products per pallet layer (UK) | 380 pc(s) |
| Minimum order quantity | 10 pc(s) |