-
ScreenMemoryWeightProcessorHard DiskSSDScreenResolutionConnectivityMemoryCaseOSScreenTypeSpeed BlackSpeed ColourModelProcessor SpeedForm FactorInternal / ExternalPort CountUplink / mediaMounting
- View All Specs
Bundles
Related products
Product Information
Epson 104 Ink Series Genuine EcoTank Ink Bottles
Take the stress out of printing with the four-colour 104 ink series. It's designed to give you a hassle-free, ultra-low-cost and mess-free solution for everyday printing. From one set of ink, you can produce thousands of pages without having to change a cartridge. When a refill is finally due, it's easy and mess-free thanks to the re-engineered bottles.
Everyday printing
Whether you're printing off school homework or flight tickets, this ink series with four-colour dye inks provides a reliable, hassle-free solution.
Slash ink costs
Looking for an ultra-low-cost printing solution? From the first set of ink included with the printer, you could save 90% on ink costs on average*. It's not only affordable, it's impressive how many pages just one set can produce - up to 4,500 pages in black and 7,500 in colour*.
Specially engineered for ease of use
Epson's ink bottles are easier to use than ever before with the next generation design. The re-engineered bottles provide mess-free refills, and only allow the correct colour to be inserted into the corresponding tank.
The genuine article
Enjoy hassle-free and reliable printing with Epson's genuine inks. We invest in extensive research, high-tech manufacturing facilities and put our products through rigorous tests, to deliver the best quality product to you.
| Features | |
| Type | Original |
| Printing colours | Black, Cyan, Magenta, Yellow |
| Black ink volume | 65 ml |
| Colour ink volume | 65 ml |
| Print technology | Inkjet |
| Brand compatibility | Epson |
| Compatibility | EcoTank ET-2715 EcoTank ET-2714 EcoTank ET-2712 EcoTank ET-2711 EcoTank ET-2710 Unlimited EcoTank ET-2710 EcoTank ET-4700 Unlimited EcoTank ET-4700 EcoTank ET-2726 EcoTank ET-2720 |
| Country of origin | Philippines |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 95 mm |
| Package depth | 98 mm |
| Package height | 153 mm |
| Package weight | 480 g |
| Technical details | |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 8715946685410 |
| Logistics data | |
| Master (outer) case gross weight | 0 g |
| Master (outer) case length | 480 mm |
| Master (outer) case width | 310 mm |
| Master (outer) case height | 150 mm |
| Products per pallet | 675 pc(s) |
| Pallet gross weight | 0 g |
| Products per master (outer) case | 15 pc(s) |
| Products per pallet (UK) | 945 pc(s) |
| Pallet weight (UK) | 0 g |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Warranty | |
| Base Warranty | Non Non |