-
ScreenMemoryWeightProcessorHard DiskSSDScreenResolutionConnectivityMemoryCaseOSScreenTypeSpeed BlackSpeed ColourModelProcessor SpeedForm FactorInternal / ExternalPort CountUplink / mediaMounting
- View All Specs
Bundles
Related products
Product Information
Epson 102 Ink Series Genuine EcoTank Ink Bottles
Discover our 102 ink series - it's hassle-free, ultra-low-cost and mess-free. With both pigments and dye, this four-colour ink is great at producing high-quality documents. From one set of ink, you can produce thousands of pages without having to change a cartridge. It’s affordable too - when you purchase an EcoTank printer you can save up to 90% on ink costs on average*
Print like a pro
Printing high-quality documents is easy with this reliable four-colour ink, featuring both pigment black and dye colour inks, it produces prints with crisp, clear text and vivid colours.
Slash ink costs
Looking for an ultra-low-cost printing solution? From the first set of ink included with the printer, you could save 90% on ink costs on average*. It's not only affordable, it's impressive how many pages just one set can produce - up to 7,500 pages in black and 6,000 in colour*.
Specially engineered for ease of use
Epson's ink bottles are easier to use than ever before with the next generation design. The re-engineered bottles provide mess-free refills, and only allow the correct colour to be inserted into the corresponding tank.
The genuine article
Enjoy hassle-free and reliable printing with Epson's genuine inks. We invest in extensive research, high-tech manufacturing facilities and put our products through rigorous tests, to deliver the best quality product to you.
| Features | |
| Type | Original |
| Printing colours | Yellow |
| Colour ink volume | 70 ml |
| Print technology | Inkjet printing |
| OEM code | C13T03R440 |
| Brand compatibility | Epson |
| Compatibility | - EcoTank ET-4750 - EcoTank ET-3750 - EcoTank ET-3700 - EcoTank ET-2750 - EcoTank ET-2700 |
| Country of origin | Philippines |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 58 mm |
| Package depth | 175 mm |
| Package height | 58 mm |
| Package weight | 140 g |
| Package type | Box |
| Technical details | |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 8715946643533 |
| Logistics data | |
| Master (outer) case gross weight | 4.72 kg |
| Master (outer) case length | 480 mm |
| Master (outer) case width | 310 mm |
| Master (outer) case height | 150 mm |
| Products per pallet | 1350 pc(s) |
| Pallet gross weight | 0 g |
| Products per master (outer) case | 30 pc(s) |
| Products per pallet (UK) | 1890 pc(s) |
| Pallet weight (UK) | 0 g |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Warranty | |
| Base Warranty | Non Non |