Eu-m30 (001) - Receipt Printer - Thermal - 80mm - USB / Serial - White
ITCurry #: 1925Y271 | Article #: C31CK01001-
ScreenMemoryWeightProcessorHard DiskSSDScreenResolutionConnectivityMemoryCaseOSScreenTypeSpeed BlackSpeed ColourModelProcessor SpeedForm FactorInternal / ExternalPort CountUplink / mediaMounting
- View All Specs
Bundles
Related products
Product Information
Kiosk receipt printer
The EU-m30 is based on the highly-successful TM-m30 printer and has been specifically designed for kiosk applications, following direct feedback from customers
High-quality, reliable hardware
Avoid downtime by choosing proven, reliable hardware from a market leader{s1. Ensure happy customers with high-quality and legible printed receipts. The EU-m30's small footprint means less space is needed for the printer.
Easy to connect and monitor
The EU-m30 comes with USB and serial connectivity as standard. Once connected, the printers' clear indicator LEDs allow operators to assess the printer condition at a glance.
Simple maintenance and installation
The EU-m30 comes with an optional mounting kit to help securely mount the printer to the kiosk. This also makes it easier to swap the printer out for necessary maintenance. A large button cover allows both the power and feed button to be shielded from unwanted presses.
Re-export made easier
The EU-m30 is certified as a component, leaving the vendor free to certify the overall kiosk.
| Printing | |
| Maximum resolution | 203 x 203 DPI |
| Print speed (receipt) | 250 mm/sec |
| Printing characters | Text, Graphic, Barcode |
| Character sets | ANK |
| Print technology | Thermal |
| Type | POS printer |
| Paper handling | |
| Maximum roll diameter | 8.3 cm |
| Supported paper width | 58 mm - 80 mm (Breite) |
| Ports & interfaces | |
| USB port | Yes |
| Serial interface | Yes |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Near Field Communication (NFC) | Yes |
| Features | |
| Sound pressure level (printing) | 55 dB |
| Mean time between failures (MTBF) | 360000 h |
| Half-cutter | Yes |
| Autocutter durability | 1.5 million cuts |
| Print head life | 150 km |
| Country of origin | Philippines |
| Mounting position | Horizontal |
| Built-in sensors details | Paper End Sensor, Papier-Sensor |
| Design | |
| Product colour | White |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 45 øC |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| System requirements | |
| Pre-installed software | TMNet WebConfig, ePOS-Device, ePOS-Display, ePOS-Print |
| Weight & dimensions | |
| Width | 127 mm |
| Depth | 131 mm |
| Height | 127 mm |
| Weight | 1.3 kg |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 195 mm |
| Package depth | 235 mm |
| Package height | 235 mm |
| Package weight | 2.15 kg |
| Print technology | |
| Column capacity | 48/57 |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84433210 |
| Technical details | |
| Font styles | ANK |
| Lifetime | 17000000 lines |
| Other features | |
| Buffer size | 12 KB |
| Mean cycles between failures (MCBF) | 65000000 |
| Print head life | 150.000.000 Impulse |
| Warranty | |
| Base Warranty | Non Non |