-
ScreenMemoryWeightProcessorHard DiskSSDScreenResolutionConnectivityMemoryCaseOSScreenTypeSpeed BlackSpeed ColourModelProcessor SpeedForm FactorInternal / ExternalPort CountUplink / mediaMounting
- View All Specs
Bundles
Related products
Product Information
Affordable, high-visibility large display for home and small office.
Experience immersive entertainment and dynamic business presentations with this affordable Full HD lamp projector. Compact and lightweight with an easy setup, it offers high-tech features and impressive large display up to 337 inches.Thanks to Epson's 3LCD technology with 4,000 lumens Colour Light Output (CLO), you will enjoy vibrant and detailed lifelike images, even in bright ambient light rooms
Affordable, high visibility large displays
Bring the big-screen experience to your home, home office, or small business with this affordable yet feature-packed Full HD lamp projector. Enjoy immersive entertainment or deliver dynamic business presentations on a impressive large display of up to 337 inches.
Superior image quality
With an impressive 4,000 lumens of brightness and a 16,000:1 contrast ratio, this Full HD lamp projector delivers vivid, lifelike images with defined shadow detail. Powered by Epson's 3LCD technology, it offers up to three times brighter colours compared to 1-chip DLP projectors*.
Long-lasting solution
With this model's long-lasting lamp light source, you can enjoy a big screen experience for up to 18 years*
Built-in speakers
The built-in 2W mono speaker delivers powerful sound, ensuring clear audio even in larger rooms, so you don’t need to prepare additional speakers
Enhanced connectivity
Equipped with 2x HDMI ports to easily connect multiple devices, supporting split screen functionality
Refreshingly easy setup
Enjoy effortless setup with the auto power-on function, which detects signals from connected devices and starts automatically, ensuring an easy to use experience
| Projector | |
| Smart projector | No |
| Screen size compatibility | 863.6 - 8559.8 mm (34 - 337") |
| Projection distance (wide) | 1.6 - 1.92 m |
| Projection distance (tele) | 1.6 - 1.92 m |
| Projector brightness | 4000 ANSI lumens |
| Projection technology | 3LCD |
| Projector native resolution | 1080p (1920x1080) |
| Contrast ratio (typical) | 16000:1 |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Number of colours | 16.7 million colours |
| Projector brightness (economic mode) | 2200 ANSI lumens |
| Keystone correction, horizontal | -30 - 30ø |
| Keystone correction, vertical | -30 - 30ø |
| Matrix size | 1.57 cm (0.62") |
| Light source | |
| Light source type | Lamp |
| Service life of light source | 6000 h |
| Service life of light source (economic mode) | 12000 h |
| Lamp type | UHE |
| Lens system | |
| Focus | Manual |
| Focal length range | 16.9 - 20.28 mm |
| Aperture range (F-F) | 1.49 - 1.72 |
| Zoom type | Manual |
| Zoom ratio | 1.2:1 |
| Throw ratio | 1.21 - 1.45:1 |
| Video | |
| Analog signal format system | Not supported |
| Full HD | Yes |
| 3D | No |
| Video colour modes | Cinema, Dynamic, Natural, Vivid |
| Ports & interfaces | |
| Service port type | USB Type-B |
| USB 2.0 Type-A ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 2 |
| DVI port | No |
| Network | |
| Smart TV | No |
| Ethernet LAN | No |
| Storage | |
| Card reader integrated | No |
| Features | |
| Interactive | No |
| Noise level (economic mode) | 28 dB |
| Noise level | 37 dB |
| Multimedia | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 2 W |
| Number of built-in speakers | 1 |
| Design | |
| Market positioning | Home cinema |
| Product colour | White |
| Placement | Ceiling, Desktop |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Display | |
| Built-in display | No |
| Power | |
| Power source | AC |
| Power consumption (typical) | 284 W |
| Power consumption (PowerSave) | 0.3 W |
| Power consumption (economy mode) | 181 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 øC |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 60 øC |
| Operating relative humidity (H-H) | 41 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 302 mm |
| Depth | 252 mm |
| Height | 92 mm |
| Weight | 2.7 kg |
| Packaging content | |
| Remote control included | Yes |
| Batteries included | Yes |
| Cables included | AC |
| Warranty | |
| Base Warranty | Non Non |