Eh-ls670b - Projector - LCD - 3600 Lm - Uhd - USB / Wi-Fi
ITCurry #: 1925AF94 | Article #: V11HB82140-
ScreenMemoryWeightProcessorHard DiskSSDScreenResolutionConnectivityMemoryCaseOSScreenTypeSpeed BlackSpeed ColourModelProcessor SpeedForm FactorInternal / ExternalPort CountUplink / mediaMounting
- View All Specs
Bundles
Related products
Product Information
Cinema-quality experiences, from the comfort of your sofa
Create your own cinema experience at home — whether it’s family movie night, the season finale of your favourite series, the thrill of a big game or live concert. Because sometimes, a big TV is just not big enough. Epson home cinema projectors are easy to set up and deliver immersive, high-quality viewing that transforms any room.
Sound by Bose, Bluetooth & Dolby Audio
Experience rich, room-filling audio quality powered by advanced, state-of-the-art Sound by Bose technology, featuring a built-in 20W 2.1ch speaker with integrated Bluetooth and Dolby Audio, for truly immersive experiences.
AI-powered image enhancement
Brighten up your life with 3,600 lumens of 4K PRO-UHD visuals powered by Epson’s 3LCD x AI image enhancement technology deliver vibrant, lifelike visuals— up to 3x brighter than comparable 1-chip DLP projectors. HDR10 support, up to 240Hz refresh rate, and a 5,000,000:1 dynamic contrast ratio ensure sharp shadows, fine detail, and deep blacks.
4K PRO UHD cinematic experience
Transform everyday watching into an immersive, connected cinematic experience with this stylish smart projector featuring advanced audio and image technology, a screen size up to 120 inches, and effortless setup.
Google TV & Google Assistant
Easily access over 400,000 movies and TV shows, including your favourites from Netflix, YouTube, Disney+, Prime Video, and more*. Use Google Assistant voice commands to control your projector, search content, launch apps, and play music. With Google Cast, stream movies, shows, photos, and music straight from your phone or tablet.
Gaming Mode (ALLM)
Elevate your gameplay performance with instant access to all things gaming—consoles, streaming, and more—for a fun, fast, and flexible immersive big-screen experience.
Eco-conscious and caring, backed by a 5-year warranty*
Enjoy up to 10 years of worry-free entertainment with Epson’s highly reliable, low-maintenance projectors—all backed by a 5-year warranty for added peace of mind*.
| Projector | |
| Smart projector | No |
| Screen size compatibility | 1524 - 3048 mm (60 - 120") |
| Projection distance | 0.3 - 0.7 m |
| Projection technology | 3LCD |
| Projector native resolution | UHD 4K (3840x2160) |
| Contrast ratio (typical) | 5000000:1 |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| White light output | 3600 ANSI lumens |
| Colour light output | 3600 ANSI lumens |
| Light source | |
| Light source type | Laser |
| Service life of light source | 20000 h |
| Lens system | |
| Focus | Manual |
| Zoom capability | Yes |
| Video | |
| Video colour modes | Cinema, Dynamic, Natural, Vivid |
| Ports & interfaces | |
| HDMI version | 2.3 |
| USB 2.0 Type-A ports quantity | 2 |
| USB 2.0 Type-B ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 2 |
| Consumer Electronics Control (CEC) support | Yes |
| Enhanced Audio Return Channel (eARC) | Yes |
| Network | |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Bluetooth | Yes |
| Features | |
| Noise level (economic mode) | 20 dB |
| Noise level | 29 dB |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) technology | High Dynamic Range 10 (HDR10), Hybrid Log-Gamma (HLG) |
| Operating system installed | Google TV |
| Multimedia | |
| Built-in speaker(s) | No |
| RMS rated power | 20 W |
| Design | |
| Market positioning | Home cinema |
| Product type | Standard throw projector |
| Product colour | Black |
| Placement | Desktop |
| Display | |
| Built-in display | No |
| Power | |
| Power consumption (typical) | 193 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (max) | 254 W |
| Power consumption (economy mode) | 103 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 60 øC |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 467 mm |
| Depth | 400 mm |
| Height | 135 mm |
| Weight | 7.4 kg |
| Warranty | |
| Base Warranty | Non Non |