-
ScreenMemoryWeightProcessorHard DiskSSDScreenResolutionConnectivityMemoryCaseOSScreenTypeSpeed BlackSpeed ColourModelProcessor SpeedForm FactorInternal / ExternalPort CountUplink / mediaMounting
- View All Specs
Bundles
Related products
Product Information
The EF-21W is stylish and compact with a screen size of up to 150 inches
Part of the EpiqVision Mini Laser range, this projectors sleek and sophisticated styling could easily distract you from its impressive range of features. With smart solutions, 2x 5W speakers with Bluetooth connectivity and easy setup, it's the perfect solution for instant entertainment at home or on the go. Images appear more bright and vivid thanks to Epson's 3CLD technology.
Stylish, mini laser projector
This compact projector comes in warm white and can be projected in any direction - on a wall, ceiling or floor. The simple usability, setup and portability means you can enjoy entertainment on the go.
Bigger is better
Create the big screen experience wherever you want with an impressive display of up to 150 inches. With Epson's equally high White and Colour Light Output images are clear, sharp and content is brought to life.
Smart home entertainment
Everything you stream. All on one screen. Access 400,000+* movies and TV episodes, all in one place. Google TV™ brings your favourite content from across your apps and subscriptions and organizes them just for you. Ask Google Assistant to find movies, stream apps, play music and control your projector - all with your voice*. Easily cast movies, shows, photos, and more from your phone or tablet, right to your projector with Google Cast*. The built-in 5W Bluetooth speakers can be used with or without a visual display.
Long-lasting solution
The long-lasting laser light source will provide lower energy consumption, and you'll be able to enjoy home entertainment for up to 10 years*.
High-quality, sharp images
This powerful yet affordable mini laser projector delivers exceptionally bright yet colourful images with clear details. It's 5,000,000:1 contrast ratio also produces clearly defined shadows and deep blacks. Epson's 3LCD technology means it's projectors have up to three times brighter colours than comparable 1-chip DLP projectors*.
Simple set up - plug and play
Included technologies such as automatic focus, keystone correction, obstacle avoidance and screen fit mean you enjoy instant entertainment at home or on the go. Simply power on the projector and let it find the best suitable screen size to fit your surroundings.
| Projector | |
| Supported aspect ratios | 16:9 |
| Smart projector | Yes |
| Screen size compatibility | 762 - 3810 mm (30 - 150") |
| Projection distance | 0 - 1.33 m |
| Projection technology | 3LCD |
| Projector native resolution | 1080p (1920x1080) |
| Contrast ratio (typical) | 5000000:1 |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Number of colours | 16.7 million colours |
| Projector brightness (economic mode) | 500 ANSI lumens |
| Vertical scan range | 200 - 240 Hz |
| Matrix size | 1.57 cm (0.62") |
| White light output | 1000 ANSI lumens |
| Colour light output | 1000 ANSI lumens |
| Light source | |
| Light source type | Laser |
| Service life of light source | 20000 h |
| Lens system | |
| Fixed focal length | 13.9 mm |
| F-number (relative aperture) | 2 |
| Throw ratio | 1.00 - 1.82:1 |
| Video | |
| Full HD | Yes |
| 3D | No |
| Video processing | 8 bit |
| Video colour modes | Cinema, Dynamic, Natural, Bright cinema, Vivid |
| Ports & interfaces | |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Network | |
| Smart TV | Yes |
| Features | |
| Interactive | No |
| Noise level (economic mode) | 19 dB |
| HDCP | Yes |
| Noise level | 23 dB |
| Multimedia | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 5 W |
| Design | |
| Market positioning | Home cinema |
| Product type | Standard throw projector |
| Product colour | Black, White |
| Placement | Desktop, Floor, TV cabinet |
| Cable lock slot | Yes |
| Power | |
| Power source | AC |
| Power consumption (typical) | 108 W |
| Power consumption (economy mode) | 78 W |
| AC input voltage | 100-240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Supplier features | |
| Recommended gender | Any gender |
| Number of pieces | 1 pc(s) |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 øC |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 60 øC |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 60% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 197 mm |
| Depth | 191 mm |
| Height | 113 mm |
| Weight | 2.3 kg |
| Packaging content | |
| Remote control included | Yes |
| Batteries included | Yes |
| Cables included | AC |
| Technical details | |
| Warranty period | 5 year(s) |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Warranty | |
| Base Warranty | Non Non |