Eb-fh54 - Projector - 3LCD - 4100 Lm - Full Hd - Hdmi / Lan / Wi-Fi / Airplay
ITCurry #: 1925AF51 | Article #: V11HB59040-
ScreenMemoryWeightProcessorHard DiskSSDScreenResolutionConnectivityMemoryCaseOSScreenTypeSpeed BlackSpeed ColourModelProcessor SpeedForm FactorInternal / ExternalPort CountUplink / mediaMounting
- View All Specs
Bundles
Related products
Product Information
The ultimate Full HD collaborative wireless projector
EB-FH54 is the ultimate Full HD wireless projection partner - perfect for delivering high quality presentations. Its stylish design makes the right impression in any environment, combined with a high brightness of 4,100 lumens. Reliable 3LCD technology keeps intervention and maintenance to a minimum - leaving you to enjoy years of high-quality, interruption-free meetings.
Created the right impression in any environment
The EB-FH54 is the perfect combination of high quality and high performance, offering a brightness of up to 4,100 lumens, powered by Epson’s 3LCD technology. Providing professional sharp, clear content output for any working environment, enabling high-quality and engaging presentations without breaking the budget. To complete the immersive experience, high-quality sound is delivered via a built-in 16W speaker - making additional external speakers a thing of the past
Up to 304" display size to maximise audience engagement
With a scalable display size of up to 304'' - the EB-FH54 delivers crystal-clear, smooth images with Full HD 1080p resolution with a 240Hz refresh rate, enhanced by Scene Adaptive Gamma Correction for optimum brightness and contrast, and exceptional colour accuracy to deliver vibrant, true-to-life images free of distracting rainbow effects to keep audiences focused and engaged throughout any presentation.
Portable and flexible
Lightweight and compact, the EB-FH54 is easy to transport, offering flexibility. It features a simple setup with x1.62 zoom and automatic vertical keystone correction of ±30°. Quick setup functionality allows for effortless installation and use in any location.
High reliability and low maintenance
Designed for long-lasting performance, this projector offers a lamp life of up to 12,000 hours in ECO mode, reducing the need for frequent replacements and lowering maintenance costs. Backed by a 3-year warranty, it provides peace of mind.
A continued commitment around sustainaiblity
Epson projectors are continuously developed, produced and packaged with sustainability at front of mind, demonstrating Epson’s continuous journey towards carbon-neutrality with lower environmental impact
Stream and share easily
With Apple AirPlay 2 and Miracast connectivity{s1, sharing content is quick and simple - users can wirelessly mirror their device screens to the display for seamless collaboration. The USB-A port also enables PC-free streaming, while additional options like HDBaseT and HDMI daisy-chaining further enhance flexibility.
| Projector | |
| Smart projector | Yes |
| Screen size compatibility | 0 - 7721.6 mm (0 - 304") |
| Projector brightness | 4100 ANSI lumens |
| Projection technology | 3LCD |
| Projector native resolution | 1080p (1920x1080) |
| Contrast ratio (typical) | 16000:1 |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Digital gamma correction | Yes |
| Keystone correction, vertical | 30ø |
| Light source | |
| Light source type | Laser |
| Service life of light source | 12000 h |
| Service life of light source (economic mode) | 12000 h |
| Lens system | |
| Focus | Auto |
| Zoom capability | Yes |
| Zoom ratio | 1:1.62 |
| Video | |
| Full HD | Yes |
| Supported video modes | 1080p |
| Ports & interfaces | |
| HDBaseT port | Yes |
| USB 2.0 Type-A ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Miracast | Yes |
| Apple AirPlay 2 support | Yes |
| Features | |
| Noise level | 25 dB |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Multimedia | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 16 W |
| Number of built-in speakers | 1 |
| Design | |
| Product type | Standard throw projector |
| Product colour | White |
| Housing material | Plastic |
| Display | |
| Built-in display | No |
| Power | |
| Power source | USB |
| Supplier features | |
| Material | Recycled plastic |
| Packaging content | |
| Remote control included | Yes |
| Batteries included | Yes |
| Cables included | Power |
| Manual | Yes |
| Technical details | |
| Refresh rates | 240 Hz |
| Warranty period | 3 year(s) |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Warranty | |
| Base Warranty | Non Non |